Czy wymiar sprawiedliwości jest przyjazny dzieciom?

Czy wymiar sprawiedliwości jest przyjazny dzieciom?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jeśli nie, to co należy zmienić, aby był?

Nie tak dawno pisałam o tym, czy i kiedy dzieci mogą być przesłuchiwane w sądzie. Temat często wraca zwłaszcza w kontekście rozwodów i zakusów niektórych rodziców żeby posiłkować się zeznaniami dziecka.

Poruszyłam ten temat w kontekście ostatnich wysiłków Ministerstwa Sprawiedliwości zmierzających do wprowadzenia nowych procedur w tym zakresie.

Jak już was informowałam jeśli chodzi o podejście sądów i obowiązki, jakie należy spełnić przesłuchując dzieci w ostatnich latach dokonała się rewolucja. Jednak bez wątpienia jest jeszcze wiele do zrobienia. Tym razem rękawy zakasała Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto, z którą współpracuję, od lat wspiera prawnie działalność tej Helsińskiej Fundacji.

Dlatego też korzystając z faktu, że mam do was dostęp, chciałam wam opowiedzieć o nowym projekcie tej Fundacji (we współpracy z Agencją Praw Podstawowych Unii Europejskiej ) pn: ”Wymiar sprawiedliwości przyjazny dzieciom”.

Projekt polega na badaniu z udziałem dzieci dotyczącym ich doświadczeń związanych z uczestnictwem w postępowaniu cywilnym lub karnym.

Szczegóły dotyczące projektu: Wymiar sprawiedliwości przyjazny dzieciom

W ramach badania Helsińska Fundacja prowadzi wywiady indywidualne z dziećmi, które brały udział w postępowaniu karnym lub cywilnym (w tym badanie w RODK lub przez biegłego psychologa). Celem wywiadu jest ustalenie w jaki sposób dzieci postrzegają wymiar sprawiedliwości oraz jak oceniają podejście poszczególnych jego przedstawicieli (sędziów, prokuratorów, biegłych psychologów) do problemów dzieci.

Czy wywiady są bezpieczne dla twojej prywatności?

Jak najbardziej. Wywiady trwają ok. 30 minut i są poufne. Na żadnym etapie nie będziecie musieli podawać danych osobowych dzieci ani ich przedstawicieli ustawowych oraz odbywają się w miejscu i czasie dogodnym dla dziecka. Wywiady są nagrywane jedynie po uzyskaniu uprzedniej zgody dziecka i jego przedstawiciela ustawowego. W trakcie wywiadu nie będziecie pytani o sprawy, w związku z którymi dzieci trafiły do sądów. Wywiady są przeprowadzane przez wykwalifikowanych badaczy Fundacji, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi.

Jak wygląda badanie

W pierwszej części wywiadu dziecku zostaną zadane pytania na temat przebiegu samego przesłuchania:

– w oparciu o rysunki na kartach, które pokazuje badacz, dziecko jest proszone o opowiedzenie o swoich doświadczeniach związanych z przesłuchaniem m.in. z kim dziecko rozmawiało w trakcie przesłuchania (np. z sędzią, policjantem, prokuratorem lub psychologiem), co dziecko czuło w trakcie przesłuchania (np. czy było zestresowane, spokojne, niepewne), czy ktoś dziecku towarzyszył w trakcie przesłuchania (np. członkowie rodziny, psycholog etc.),

– czy dziecko czuło się poważnie potraktowane, czyli czy uważa, że ludzie, którzy uczestniczyli w przesłuchaniu słuchali dziecka uważnie i jakie było ich nastawienie względem dziecka.

W drugiej części wywiadu dziecku zostaną zadane pytania dotyczące informacji, które dziecko otrzymało w trakcie postępowania. W tej części wywiadu chodzi o ustalenie:

– kto i kiedy powiedział dziecku, że będzie przesłuchiwane,

– czy dziecko otrzymało jakieś materiały wyjaśniające, jak powinna wyglądać wizyta w sądzie,

– czy ktoś przygotował dziecko do przesłuchania.

Informacja o badaniu jest również dostępna na stronie Fundacji.

Jeżeli wasze dziecko brało udział w postępowaniu karnym lub cywilnym i chciałoby wziąć udział w badaniu i wyrażacie zgodę na udział dziecka w projekcie, Prawnik na macierzyńskim zachęca was do wysłania maila na adres badania@hfhr.org.pl i wzięcia udziału w tym badaniu, bo udostępniając swoją opinię na temat sposobów przeprowadzania przesłuchań lub wysłuchań dzieci lub młodzieży możecie przyczynić się do zmian na lepsze w zakresie wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dzieciom.

Wszelkie dodatkowe informacje na temat badania uzyskacie pod numerem telefonu:

about author

admin

related articles