Masaż (w terapii osteoartretyzmu)

Masaż (w terapii osteoartretyzmu)
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W osteoartretyzmie mięśnie mają skłonność do nienaturalnego kur­czenia się, które jest spowodowane sztywnością stawów. W mięśniach może też zostać zablokowane napięcie emocjonalne, wywołane niepoko­jem towarzyszącym chorobie. Głębokim oddziaływaniem można dotrzeć do wszystkich mięśni dotkniętych chorobą i przywrócić im giętkość. Masaż stymuluje również pracę układu krwionośnego i limfatycznego, wspomagając usuwanie toksyn, które mogły nagromadzić się w sta­wach.

Do rozluźnienia tkanki najlepiej zaaplikować masaż z zastosowa­niem oleju arachidowego, oliwkowego lub rycynowego. Aby następnie rozluźnić chore miejsca, najlepiej zasto­sować niżej opisaną metodę głębokiego masażu obolałych mięśni. Pod­czas masażu należy bezwzględnie unikać bezpośredniego dotykania stawów.

Masaż może być stosowany równolegle ze wszystkimi terapiami alter­natywnymi; często łączony jest z akupresurą, aromaterapią i chiropraktyką.

Przeciwwskazania: Nie należy masować obszarów, na których znaj­dują się żylaki, jak również miejsc ze stanami zapalnymi lub obrzmienia­mi po urazie.

Napięcie mięśni

Rozpoczynamy od delikatnego masowania długimi, posuwistymi ru­chami. Następnie pocieramy skórę wewnętrzną stroną dłoni, okrężnymi ruchami o średnicy 15 centymetrów, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Teraz ciało jest przygotowane do rozluźnienia napię­cia mięśni położonych głębiej. W tym celu należy chwytać w dłonie duże fałdy skóry i mięśni, a następnie ściskać je, ugniatać i toczyć. Tak postę­pując, posuwamy się w górę rąk, nóg itd. W miarę zwalniania napięcia tkanka mięknie i staje się bardziej podatna. Na zakończenie lekko mu­skamy cały obszar opuszkami palców.

about author

admin

related articles