Białaczka to nowotwór układu krwionośnego

Białaczka to nowotwór układu krwionośnego
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Białaczka to nowotwór układu krwionośnego

Rak krwi, szpiku kostnego oraz systemu limfatycznego to białaczka. Choroba bazuje na tym, że szpik kostny nie funkcjonuje poprawnie i wytwarza nieprawidłowe białe krwinki, które nie ulegają zniszczeniu i atakują zdrowe krwinki. Można wyodrębnić trzy dominujące rodzaje tej choroby – białaczka ostra, szpikowa (granulocytowa) oraz limfatyczna. Może zaatakować ludzi w każdym wieku.

Białaczka jest najczęstszym nowotworem u dzieci (przeważnie pojawia się u nich postać ostra). Natomiast odmiana limfatyczna jest charakterystyczna dla osób dojrzałych, powszechniej pojawia się u kobiet niż u panów, zazwyczaj u osób rasy białej. Elementami ryzyka w białaczce jest zespół Downa, a także radioterapia i chemioterapia używana do leczenia innych rodzajów nowotworów.

Białaczka przejawia się z początku osłabieniem organizmu, chronicznymi infekcjami, chronicznym wyczerpaniem, wysoką gorączką, dreszczami, łatwym tworzeniem się siniaków. Oprócz tego czasami występuje kołatanie serca, bóle brzucha i bóle kości, brak tchu, utrata wagi ciała, brak apetytu. Białaczka jest leczona przede wszystkim chemioterapią i radioterapią oraz poprzez przeszczep szpiku kostnego. Największa wyleczalność choroby jest u dzieci, jednak pacjenci dorośli, którzy raz zapadli na białaczkę, posiadają bardzo duże szanse na remisję choroby.

about author

admin

related articles