Antykoncepcja

Antykoncepcja
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

W potocznym rozumieniu antykoncepcja to metody zapobiegania ciąży. Komputery cyklu pozwalają na zapobieganie nieplanowanej ciąży wskazując dni płodne. O ile w czasie dni niepłodnych żadne zabezpieczanie nie jest konieczne, bowiem do poczęcia nie dojdzie, o tyle w trakcie dni płodny należy zabezpieczyć się w inny sposób lub też powstrzymać się od współżycia. Definicja według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) stanowi, iż za antykoncepcję można uznać tylko to, co nie wymaga od partnerów zaniechania współżycia. W tym ujęciu komputery cyklu nie są urządzeniami antykoncepcyjnymi, a jednak wpływają na regulację poczęć.Bez względu jednak na to, czy komputery cyklu można nazwać antykoncepcyjnymi, czy też nie, służą one do określania płodności i decydowania o poczęciu.
Nowoczesna antykoncepcja ma dwie zasadnicze cechy: jest przeznaczona dla kobiet świadomych swego ciała oraz nie powoduje absolutnie żadnych skutków ubocznych.
Kobieta świadoma swego ciała, to kobieta która zna swoje ciało i zna odwieczne prawa natury nim rządzące. Świadomość dotyczy także umiejętności posługiwania się urządzeniami diagnozującymi płodność. Jest to kobieta, która dzięki wskazaniom komputerów cyklu potrafi świadomie kreować lub unikać poczęcia, to kobieta która kontroluje swoją płodność na podstawie wskazań komputera. Świadomość swego ciała to również systematyczność w posługiwaniu się urządzeniem, codzienna kontrola zmian zachodzących w organizmie za pomocą komputera cyklu, w końcu to umiejętność wyciągania wniosków z naturalnych symptomów płodności jednoznacznie analizowanych przez komputer cyklu.
Nowoczesna antykoncepcja to działanie polegające na uniknięciu poczęcia ale nie ingerujące bezpośrednio w organizm kobiety. Największą bolączką tradycyjnej antykoncepcji są jej skutki uboczne. Stałe branie hormonów, bądź też wprowadzenie wkładki miedzianej (lub hormonalnej) nie jest obojętne dla zdrowia kobiety i pozostawia w długim okresie skutki uboczne, często skutkujące obniżeniem płodności, lub wręcz bezpłodnością.
Komputery cyklu pomagają zapobiec wielu zaburzeniom hormonalnym, które prowadzą do wielu chorób włączając w to wzrost ryzyka zachorowalności na raka piersi, czy problemom z wątrobą. Komputery cyklu mogą również odnaleźć wiele chorób. Jeżeli kobieta ma nieregularne i długie cykle, które często bywają bezowulacyjne, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to związane z brakiem równowagi hormonalnej, będącej powikłaniem po długotrwałym stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. W przypadku braku regularności cykli lub kiedy nie ma pewności czy zachodzi owulacja zaleca się właśnie używać komputery cyklu Lady-Comp lub Baby-Comp, aby zbadać i poznać cykl oraz móc kontrolować stan zdrowia i płodność.

about author

admin

related articles