Rozwód – 3 powody, przez które sąd ci go nie da

Rozwód – 3 powody, przez które sąd ci go nie da
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Są sytuacje, w których mimo, że złożyłeś do sądu pozew o rozwód, sąd ci go nie da. Dziś o tym, co może być przeszkodą w uzyskaniu rozwodu.

Już wiecie czym pachnie rozwód, z czym się go je i kto rozwodu udziela.

Czas na być może zaskakującą informację – wasz węzeł małżeński może być silniejszy od twojej woli jego rozwiązania.

Przykro mi rozwodu nie dostaniesz…

Tak, tak dobrze czytasz.

Są sytuacje, w których rozwodu nie dostaniesz mimo, że o niczym innym teraz nie marzysz.

Wydaje ci się to nieuczciwe,bo sam decydowałeś o ślubie, a o rozwodzie już nie możesz?

Szczerze mówiąc rozumiem Cię.

Jednak kiedy do zważenia na szali są dobra różnych osób, czasem niemozliwym jest pogodzenie interesów wszystkich. Wtedy sąd musi zdecydować – czyje dobro jest ważniejsze i któremu dać pierwszeństwo. Może się okazać, że nie bedzie to twoje dobro.

Jedno wiem na pewno – nie chcialabym byc sędzią i dokonywać tych wyborów.

Ale tak to właśnie wygląda. Usiądź wygodnie i czytaj…

Kiedy już nie będzie wątpliwości, co do tego, że nie jesteście już sobie bliscy i raczej „z tej mąki chleba nie będzie” – jak to miała w zwyczaju mawiać moja dawna koleżanka Wanda (którą przy okazji pozdrawiam, jeśli to czyta;), kiedy już złożyłeś już pozew o rozwód i doczekałeś się wyznaczenia pierwszej rozprawy, to wcale jeszcze nie oznacza, że rozwód masz już „w kieszeni”.

3 powody, przez które rozwodu nie otrzymasz:

Powód nr 1 – dobro waszego dziecka

Jeśli macie choć jedno niepełnoletnie dziecko to teoretycznie ta sytuacja może przytrafić się i wam. Sąd bowiem może uznać (wedle własnego przekonania), że na waszym rozwodzie ucierpi dobro waszego małoletniego dziecka i postanowi że będziesz musiał w tym związku trwać jeszcze kilka kolejnych lat aż dziecko „nie wyrośnie z tego zagrożenia”.

Możliwe? Oczywiście.

Zastanawiasz się dlaczego to ty decydujesz co dla twojego dziecka lepsze i robi to za ciebie sąd?

Dobre pytanie.

Nasz ustawodawca wyszedł z założenia, że:

z zasady w interesie dziecka leży, aby wychowywało się w rodzinie, w której prawidłowo realizowane są funkcje ojca i matki.

Czasami też tym dobrem dla dziecka są względy ekonomiczne dyktowane aktualną sytuacją małżonków i tym czy są razem czy nie. …

W związku z tym przepisy prawa zobowiązują sądy do tego, by na podstawie ustalonych okoliczności faktycznych, zbadać czy i jaki wpływ na sytuację wspólnych małoletnich dzieci wywrze orzeczenie rozwodu.

Pamiętaj, że jeśli sąd dojdzie do przekonania, że wasz rozwód zaszkodzi twojemu dziecku, sąd musi uzasadnić dlaczego wysnął takie wniosek*

Poza tym pamiętaj, że możesz też złożyć apelację od takiego wyroku do sądu II instancji. Zawsze jest szansa, że sad II instancji zajmie inne stanowisko.

Powód nr 2 – zasady współżycia społecznego

Może to brzmi jak abstrakcja, ale sąd bada również i takie aspekty jak to czy rozwód jest zgodny z zasadami współżycia społecznego.

Kiedy rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego?

Kolejne dobre pytanie, na które nie ma jednej odpowiedzi. Problem w tym, że nie znam nikogo kto umiałby mi powiedzieć co te zasady współżycia społecznego konkretnie oznaczają. Jest to na tyle nieostra kategoria, że w praktyce może bardzo wiele pomieścić. W dodatku znaczenie ma doniosłe, bo stosuje się ją do wszystkich postępwowań sądowych nie tylko rozwodowych.

Co zasady współzycia społecznego oznaczają w przypadku rozwodu?

W grę może wchodzić interes i dobro współmałżonka lub innych osób. Np. orzeczenie rozwodu może okazać się sprzeczne z zasadami współżycia społecznego wówczas, gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga pomocy i rozwód dla niego stanowi rażącą krzywdę.

Sąd Najwyższy uznał, że przeciwko udzieleniu rozwodu mogą przemawiać także względy natury społeczno-wychowawczej, które nie pozwalają, by orzeczenie rozwodu sankcjonowało stan faktyczny powstały na tle złośliwego stosunku do współmałżonka albo na tle innych przejawów lekceważenia małżeństwa i rodziny. **

Powód nr 3 – to ty jesteś wyłącznie winny rozpadu waszego małżeństwa

Ten powód powinien nas szczególnie zainteresować, bowiem z mojego doświadczenia wynika, że występuje on najczęściej i trudno z nim dyskutować.

Jeśli złożyłeś pozew do sądu, a z odpowiedzi na pozew dowiedziałeś się, że twój partner nie godzi się na rozwód, a co więcej – skutecznie udowodnia, że wina w rozpadzie waszego związku leży wyłącznie po twojej stronie (np. wykaże twoją zdradę małżeńską), sąd może nie przychylić się do twojego wniosku i na rozwód się nie zgodzić.

Jak z tego wszystkiego wniosek? Dość oczywisty i banalny.

Należy się dobrze zastanowić zanim skorzysta się z instytucji małżeństwa, bowiem może się okazać, że drzwi do wyjścia będą dla ciebie zamknięte.

about author

admin

related articles