Ile musisz zapłacić ZAiKS-owi?

Witaj!

Dziś, po dłuższej przerwie, chciałam dosłownie w kilku słowach poruszyć dość ciekawy temat.

Z pewnością tak jak ja – lubisz od czasu do czasu otoczyć się ulubioną muzyką albo po prostu posłuchać radia? Jeśli zdecydujesz się na włączenie radia, odtwarzacza w swoim domu, to nie ma problemu. Nieco bardziej kłopotliwe może okazać się odtwarzanie muzyki w ramach prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej.

Jeśli odtwarzasz muzykę publicznie – tzn. kiedy chcesz, by mogli jej słuchać również Twoi Klienci czy Kontrahenci – możesz być zobowiązany do zawarcia umowy licencyjnej z odpowiednimi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, tzw. OZZ. Jedną z takich organizacji jest powszechnie znany ZAiKS, czyli Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych.

Ile kosztuje publiczne odtwarzanie muzyki?

Jeśli jesteś zobowiązany do odprowadzania opłat licencyjnych do OZZ, takich jak ZAiKS, to w zależności od rodzaju prowadzonej działalności (sklep, dyskoteka, restauracja), wielkości pomieszczeń, rodzaju sprzętu grającego stawki mogą wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie. Co ważne – do tej pory każda z 15 funkcjonujących w Polsce organizacji – stosuje własne tabele opłat.

Niezwykle ważną zmianą może okazać się przyjęcie jednej, wspólnej tabeli opłat dla wszystkich organizacji. W lipcu 2013r. Komisja Prawa Autorskiego zatwierdziła taki projekt. Jeśli taka tabela wejdzie w życie, to zmieni się również sposób poboru opłat. Teraz przedsiębiorca będzie uiszczał jedną opłatę poborcy reprezentującego wszystkie organizacje.

Dzięki tej zmianie opłaty za odtwarzanie muzyki w hipermarketach spadną nawet o 90%. Teraz, statystycznie sklep powyżej 2500 m2 płacił miesięcznie ok 3.779,00 zł. W nowej tabeli wysokości opłat są zależne m.in. od wielkości miasta, w jakim sklep się znajduje. Przykładowo w stolicy właściciel hipermarketu zapłaci miesięcznie za odtwarzanie ok 750,00 zł, a w miejscowości do 5 tys. mieszkańców – ok 383,00 zł.

about author

admin

related articles