Nabór do przedszkola po nowemu. Kto się dostanie?

Nabór do przedszkola po nowemu. Kto się dostanie?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Samotna matka z dzieckiem na pewno.

O tym, co się zmieniło w zakresie kryteriów naboru do przedszkoli i szkół, od kiedy obowiązują nowe kryteria i co tak naprawdę oznaczają.

Jakiś czas temu poruszyłam temat nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej m.in. nowych zasad rekrutacji do publicznych przedszkoli.

Wówczas prace nad nowelizacją trwały i wszystko rozbijało się o kryteria naboru do tych placówek. W trakcie prac nad nową wersją kryteriów podawane były różne koncepcje. Jak to zwykle w tego typu przypadkach bywa propozycje wywołały kontrowersje. Jak dobrać kryteria żeby było sprawiedliwie?

Czy promować dodatkowymi punktami rodziców o niskich dochodach, tych co rozliczają się z podatków w danej gminie, czy może samotne matki?

Ostatecznie jednak postawiono na wielodzietność i niepełnosprawność. Nowelizacja weszła w życie 18 stycznia 2014 r. i tegoroczny nabór do przedszkoli (żłobków i tzw. zerówek) odbywa się już na nowych zasadach.

Pierwszy etap rekrutacji – podstawowe kryteria, czyli co brać pod uwagę, gdy chętnych do danej placówki jest więcej niż miejsc?

Pierwszeństwo w naborze mają osoby z gminy, w której znajduje się dana placówka. Komisja rekrutacyjna danej placówki ma obowiązek brać pod uwagę następujące kryteria:

1) wielodzietność rodziny kandydata;

2) niepełnosprawność kandydata;

3) niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata;

4) niepełnosprawność obojga rodziców kandydata;

5) niepełnosprawność rodzeństwa kandydata;

6) samotne wychowywanie kandydata w rodzinie;

7) objęcie kandydata pieczą zastępczą.

Ważne: te kryteria obowiązują obowiązkowo w całej Polsce. Niezależnie od wymienionej kolejności za każde z nich przysługuje ta sama liczba punktów.

Pewnie zastanawiacie się co oznaczają takie terminy jak wielodzietność rodziny i samotne wychowywane dziecka.

Żeby wyeliminować wszelkie dyskusje na ten temat ustawodawca zdefiniował te pojęcia.

Rodzina jest wielodzietna gdy wychowuje troje i więcej dzieci.

Z kolei o samotnym wychowywaniu dziecka mówimy wtedy, gdy dziecko wychowuje panna, kawaler, wdowa, wdowiec, osoba pozostająca w separacji orzeczonej prawomocnym wyrokiem sądu, a także osoba rozwiedziona, chyba że osoba taka wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z jego rodzicem.

Drugi etap rekrutacji

Jeśli po przyznaniu punktów według powyższych kryteriów wynik jest równorzędny lub jeśli w przedszkolu są jeszcze miejsca i można przyjąć więcej dzieci, przeprowadza się drugi etap rekrutacji. Dokonuje się wyboru dzieci według kryteriów ustalonych przez dyrektora danego przedszkola. Ma on możliwość dobrania max. 6 dodatkowych kryteriów takich jak np. kryterium dochodu rodziców, fakt odprowadzania przez nich podatków w danej gminie, odległość zamieszkania od przedszkola, fakt posiadania rodzeństwa w tym przedszkolu.

Dzieci spoza danej gminy

Jeśli po drugim etapie naboru w przedszkolu nadal są wolne miejsca wówczas do przedszkola maja być przyjmowane dzieci spoza danej gminy. Kolejność przyjmowania dzieci spoza gminy wynika ze stosowania tych samych kryteriów, o których pisałam.

Postępowanie rekrutacyjne w toku…

W większości placówek publicznych w kraju postępowanie rekrutacyjne do przedszkoli właśnie trwa. W niektórych można jeszcze składać wnioski o przyjęcie.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak postępowanie to przebiega w praktyce, jakie są płynące z niego korzyści i zagrożenia związane z nowelizacją ustawy o systemie oświaty, a także co może zrobić niezadowolony z rekrutacji rodzic –

oglądajcie Prawnika na macierzyńskim na żywo w Dzień Dobry TVN w dniu 15 kwietnia br. od godziny 8.30.

Ogłoszenia drobne…

Jeśli składaliście w tym roku wnioski o przyjęcie to przedszkola lub żłobka i mieliście okazję na własnej skórze poznać minusy działania ustawy w nowym kształcie – zapraszam do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Możecie w tej sprawie pisać na:

pocztaprawnika@gmail.com

Osoby mające ciekawą historię do opowiedzenia mogą również wziąć udział w programie Dzień Dobry TVN w dniu 15 kwietnia br.*

A zatem do zobaczenia!

Ci którzy nie oglądali Dzień Dobry TVN w dniu 15 kwietnia br mogą nadrobić zaległości klikając w zdjęcie poniżej.

about author

admin

related articles