Jak to jest z tymi darowiznami doliczanymi lub nie przy zachowku?

Jak to jest z tymi darowiznami doliczanymi lub nie przy zachowku?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zasadą jest, że przy ustalaniu prawa do zachowku dolicza się do spadku darowizny uczynione przez spadkodawcę. Ale od tej zasady są wyjątki.

Przede wszystkim doliczeniu do spadku nie podlegają drobne darowizny zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach. Chodzi o darowizny o niewielkiej wartości wręczane z różnych okazji.

Doliczeniu nie podlegają także darowizny na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku dokonane przed więcej niż dziesięcioma laty, licząc wstecz od otwarcia spadku. Czyli darowizny dokonane na rzecz osób niebędących spadkobiercami lub uprawnionymi do zachowku są doliczane do spadku, jeżeli od chwili ich dokonania do chwili otwarcia spadku nie upłynęło 10 lat.

Natomiast darowizny uczynione na rzecz spadkobierców oraz osób uprawnionych do zachowku są doliczane do spadku bez względu na czas ich dokonania i jest to niezależne od tytułu powołania do spadku (ustawa, testament), jak też niezależnie od tego, czy spadkobierca obdarowany jest jednocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

Wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

about author

admin

related articles