Polacy oceniają reformy rządu Tuska

Które postanowienia rządu zyskały aprobatę polskiego społeczeństwa, a które spotkały się z kategorycznym sprzeciwem? Odpowiedzi na to pytanie dla „ Rzeczpospolitej” postanowił poszukać Ośrodek Badań Opinii Homo Homini. W sondażu udział wzięło 1100 dorosłych Polaków. Badanie było przeprowadzone w drugiej połowie września.

Przyjrzyjmy się więc jego rezultatom.

Podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia, to reforma, która najbardziej zaszkodziła rządowi premiera Donalda Tuska – tak wynika z sondażu, który na rzecz „Rzeczpospolitej” przeprowadził Homo Homini. Negatywnie o reformie wypowiedziało się aż 77 procent ankietowanych.

Drugie miejsce wśród najgorszych postanowień rządu zajęła reforma w sprawie Otwartego Funduszu Emerytalnego. Te zmiany skrytykowało 48 procent ankietowanych, ich słuszność potwierdziło natomiast 17 procent. Podium zamyka reforma na temat zmian we wcześniejszych emeryturach. W tym przypadku decyzję rządu skrytykowało 40 procent, a zaopiniowało 38 procent ankietowanych.

Które poczynania rządu zyskały aprobatę społeczeństwa i zostały ocenione najwyżej? Czwarte miejsce w tej kategorii zajęła likwidacja Funduszu Kościelnego i zastąpienie go odpisem podatkowym.Tę reformę pozytywnie oceniło 51 procent badanych, a źle tylko 23 procent.Trzecią najlepiej ocenianą reformą jest wprowadzenie limitu opłat za przedszkola, a więc to, że za dodatkowe godziny w przedszkolu rodzice zapłacą nie więcej niż złotówkę. Drugie miejsce zajęła refundacja zabiegów In vitro. A bezapelacyjne pierwsze miejsce zajęło wydłużenie urlopu macierzyńskiego.

Reasumując, Polacy pozytywnie oceniają zmiany i reformy, które wprowadziły określone zmiany dla rodzin. Natomiast negatywnie wszystkie te, które poczyniono w zakresie praw emerytalnych.

about author

admin

related articles