Cukrzyca atakuje miliony Polaków

Cukrzyca atakuje miliony Polaków

Cukrzyca może być spowodowana nie wystarczającym wytwarzaniem insuliny przez trzustkę lub opornością na insulinę. Wymienia się dwa standardowe rodzaje cukrzycy: typu 1 i typu 2. Niektórzy pacjenci mają mocniejsze, łatwiejsze do stwierdzenia objawy cukrzycy, inne w początkowej fazie choroby mogą nie mieć tak klarownych objawów tej choroby.

Jednym z pierwszych objawów jest obecność drgawek, pocenia się, odczucia głodu i zawrotów głowy przy niskiej ilości glukozy we krwi, a także utraty wagi ciała, nudności i całościowe kiepskie samopoczucie przy bardzo wysokim poziomie cukru we krwi. Ilość cukru we krwi ponad 600 mg na decylitr może być przyczyną utraty świadomości i śpiączki diabetycznej. Pacjenci z cukrzycą typu I cierpią na kwasicę ketonową, która może nawet przyczynić się do bólów brzucha, utraty świadomości i śpiączki.

Symptomy cukrzycy występujące w dalszej fazie schorzenia to zaburzenie funkcji nerwów, zwane neuropatią obwodową, która bazuje na braku czucia w nogach. Kiedy cukrzyca jest nieleczona, w wyniku nienormalnego funkcjonowania nerwów oraz naczyń krwionośnych może wystąpić tzw. stopa diabetyczna oraz retinopatia diabetyczna – upośledzenie narządu wzroku. Przejawy cukrzycy dotyczą także choroby nerek, prowadzące do retencji wody, choroby układu krążenia i serca, w tym ataku serca.

about author

admin

related articles