Neo Fashion Jamboree – moda i fotografia

Witaj!

Ostatnio bardzo dużo się u mnie dzieje :) Może dlatego nie było mnie tutaj nieco dłużej niż zamierzałam.

Dzisiejszy wpis nie będzie typowo „prawniczy”, ale jak zawsze związany z prawem autorskim.

W ubiegłą niedzielę – 18 maja, zostałam zaproszona na niezwykle interesującą imprezę promującą młodych, ciekawie zapowiadających się projektantów mody- Neo Fashion Jamboree.  Całe wydarzenie zorganizowano na dziedzińcu Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej.

Moim osobistym faworytem pokazu jest Wojtek Haratyk, którego kolekcja z pewnością zachwyci wielu:)

Neo Fashin Jamboree odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji Nocy Muzeów, a poza pokazami mody były również wystawy fotografii.  Jak widzisz, zewsząd otaczają nas przedmioty, które chronione są prawem autorskim czy prawami pokrewnymi.

Przy okazji tematu mody i fotografii, chciałabym zwrócić Twoją uwagę na ciekawe orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku (sygn. akt I ACa 602/12) dotyczące właśnie wykorzystania zdjęcia na koszulce T-shirt. Zasadniczym problemem poddanym pod rozstrzygnięcie było pytanie czy wykorzystana fotografia była utworem? Powód był handlowcem i podczas podróży służbowej na targi odzieżowe wykonał zdjęcie uwieczniając na niej

„postać zawodnika w momencie skoku na deskorolce na tle budynku i obserwujących ją mieszkańców(…) został przy tym uchwycony w momencie najwyższego wybicia zawodnika, tworząc wrażenie jego „zawiśnięcia w powietrzu”, co sprawia, że fotografia jest atrakcyjna, ciekawa i może być kwalifikowana jako utwór(…)”

To zdjęcie zostało później wykorzystane przez pozwaną (pracodawcę autora fotografii) jako grafika na koszulce, z tym, że w miejsce głowy zawodnika została wstawiona głowa misia. Sąd Apelacyjny uznał, że zdjęcie jest utworem.

Orzeczenie uwidacznia ważny problem – mianowicie konsekwencje niewłaściwego zarządzania prawami autorskimi mogą okazać się bardzo kosztowne. Warto mieć to na uwadze zwłaszcza w kontekście fotografii, grafik. Nowe technologie pozwalają na stosowanie ciekawych rozwiązań w modzie, ale z drugiej strony powszechna dostępność zdjęć w formacie cyfrowym sprzyja naruszaniu praw autorskich.

Przy wykorzystywaniu zdjęć zawsze należy zadbać o uregulowanie praw majątkowych do nich. Przy zawieraniu umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych czy umowy licencyjnej zwróć również uwagę na pola eksploatacji, na których będziesz mógł zdjęcia wykorzystywać.

A w wolnej chwili zapraszam Cię na Podbeskidzie, zapewniam, że warto:)

about author

admin

related articles