Łatwiejszy dostęp do muzyki online? – Parlament Europejski przyjął dyrektywę mającą ujednolicić zbiorowy zarząd prawami autorskimi

Jeśli tak jak ja nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki, ta informacja powinna Cię zainteresować.

4 lutego Parlament Europejski zrobił pierwszy krok na drodze do ułatwienia nam dostępu do muzyki online. Przyjęta propozycja porozumienia między państwami członkowskimi zakłada szybkie uzyskiwanie licencji przez dystrybutorów muzyki na terenie Unii Europejskiej oraz bardziej przejrzyste zasady rozdzielania wynagrodzenia dla artystów.

Co to oznacza dla Ciebie?

Do tej pory, choć cyfrowy rynek muzyczny gwałtownie się rozwija – nie tylko w Europie ale i na świecie, szeroki dostęp do muzyki online jest zasadniczo utrudniony przez zawiłe krajowe regulacje dotyczące licencjonowania i tzw. zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Jeśli zdarzyło Ci się kupować utwory online pewnie zauważyłeś, że ich cena jest stosunkowo wysoka. W dużej mierze jest to zdeterminowane panującą zasadą terytorialności praw autorskich. 28 różnych systemów prawnych w zakresie praw autorskich w praktyce przekłada się niestety na wysokie koszty sprzedaży utworów.

W ramach ciekawostki: czy wiesz, że w Ameryce funkcjonuje na rynku 21 licencjonownych dystrybutorów muzyki online podczas gdy my – Europejczycy mamy do dyspozycji zaledwie 1…

Miejmy nadzieję, że dzięki nowym przepisom na rynku europejskim zaczną pojawiać się nowe start-upy. Oczywiście z korzyścią dla Ciebie – bo większa konkurencja zapewni Ci szerszy repertuar dostępnych utworów.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Włoch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Włoch z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem poczta@kancelariawloch.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: