Klimakterium wywołuje różne uciążliwe dolegliwości

Klimakterium wywołuje różne uciążliwe dolegliwości

Menopauza to stan zdrowia u kobiet, pojawiający się przeważnie około pięćdziesiątego roku życia, spowodowany zakłóceniem gospodarki hormonalnej w organizmie, a ściślej rzecz biorąc, zredukowaniem ilości żeńskich hormonów płciowych, między innymi estrogenów.

Nie istnieje pojedynczy lek na menopauzę, wspomagająca w minimalizowaniu objawów tej przypadłości może okazać się hormonalne leczenie zastępcze, czyli przepisywanie hormonów, kiedy człowiek nie wytwarza ich już w adekwatnej ilości. Objawy menopauzy to między innymi zmęczenie, smutek, brak przyjemności z życia, zmienność nastroju, napady gorąca, obniżenie libido, suchość pochwy i suchość skóry. W trakcie menopauzy może rozwinąć się również osteoporoza, dlatego zaleca się suplementację wapnia i magnezu, aby przeciwdziałać chorobie.

Nieraz objawy klimakterium zmniejszają niektóre zioła, na przykład dziurawiec, który pozwala zmniejszać zły nastrój i depresję oraz zmienność nastroju. Oprócz tego omega-3 kwasy tłuszczowe, zawierające się w dużej ilości w rybach, dyni oraz siemieniu lnianym, pomagają zwalczać napady gorąca, suchość waginy oraz suchość skóry, a także suchość włosów i łamliwość paznokci. Z kolei fitoestrogeny, znajdujące się w soi, soczewicy czy grochu, pomagają zachować równowagę hormonalną.

about author

admin

related articles