Dobra wiadomość dla rodzin wielodzietnych

Dobra wiadomość dla rodzin wielodzietnych
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Jak mawiał Benjamin Franklin: Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki.

O śmierci ostatnio było już wystarczająco dużo. O podatkach jak dotąd jeszcze nie. Jest początek roku i wielu z was już się zastanawia jak się przymierzyć do rozlizenia PITu.

Dziś mam dla Was niespodziankę. Prezentuję wam wpis gościnny portalu rozliczeniepit.pl, który na podatkach zna się jak mało który. Zapraszam do lektury zwłaszcza przedstawicieli (podatników) rodzin wielodzietnych, bo dla nich mamy dobre wiadomości.
***

Każdy rodzic przyzna, że wychowanie dziecka do tanich nie należy 🙂 Mimo że jest to praca dająca dużo szczęścia i satysfakcji, potrafi dość znacznie obciążyć budżet rodzinny. W tym roku, rodzice co najmniej trójki dzieci oraz rodzice uzyskujący niższe dochody, mogą mieć powody do zadowolenia.

1 stycznia 2015 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która wprowadziła dwie istotne zmiany w uldze na dzieci.

Wyższe stawki za trzecie i kolejne dziecko

Rozliczając dochód za 2014 rok, rodzice trójki lub większej liczby dzieci odliczą więcej niż za 2013 rok. Stawki wzrosły o 20%. Ile to jest dokładnie?

Stawka za trzecie dziecko wzrosła ze 139,06 zł do 166,67 zł a za czwarte i kolejne ze 185,34 zł do 225 zł. Stawka za pierwsze i drugie dziecko nie uległa zmianie i wciąż wynosi 92,67 zł.

Rodzice trójki dzieci za cały rok mogą odliczyć zatem w sumie 4224,12 zł a rodzice czwórki dzieci aż 6924,12 zł.

Pełny odpis ulgi na dzieci

Drugą zmianą, wprowadzoną w tym roku, jeszcze bardziej korzystną niż wzrost stawek ulgi jest możliwość pełnego odpisu ulgi, nawet w przypadku kiedy przysługująca kwota ulgi jest wyższa niż podatek dochodowy. Dotychczasowe przepisy były krzywdzące dla rodzin posiadających niskie wynagrodzenie oraz dla rodzin wielodzietnych, ponieważ ze względu na wysokość podatku, rodziny takie często nie miały możliwości aby w pełni wykorzystać ustalone przepisami kwoty ulgi. W poprzednich latach więcej zyskiwały zatem na uldze rodziny zamożniejsze, niż uboższe, które bardziej ulgi potrzebowały.

Ile można zyskać dzięki zmianom?

Generalnie, im niższe wynagrodzenie oraz im większa liczba dzieci, tym większe zyski w stosunku do 2013 roku uzyska dana rodzina.

Za przykład weźmy rodzinę z trójką dzieci. Załóżmy, że jeden z rodziców nie pracuje, a drugi zarabia 5000 zł brutto na umowie o pracę.

Dzięki wyższym stawkom, ulga jaka przysługuje podanej rodzinie wynosi o 331,92 zł więcej niż rok temu (za 2013 rok ulga za trójkę dzieci wynosiła 3892,20 zł za rok, a za 2014 rok – 4224,12 zł). Ale! W 2013 roku opisana przykładowa rodzina nie miała możliwości odliczenia od podatku pełnej kwoty ulgi, ponieważ przy wynagrodzeniu 5000 zł brutto miesięcznie, podatek dochodowy wynosi 3547,56 zł (zakładamy standardowe koszty uzyskania przychodu i brak innych ulg). Tylko tyle mogli zatem odpisać. Nadwyżka między ulgą prorodzinną a podatkiem, która wynosiła 344,64 zł niestety im przepadła. W rozliczeniu za 2014 rok podana rodzina może w pełni wykorzystać kwotę ulgi, otrzymają zatem o 676,56 zł (331,92+344,64) więcej niż w rozliczeniu za 2013 rok.

Aby nie było tak pięknie, wspomnimy na koniec, że kwota odliczenia nie może przekroczyć sumy składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne. W ten sposób rząd ma nadzieję zachęcić obywateli do podejmowania pracy zarobkowej.

Ogólnie oceniamy tegoroczne zmiany bardzo pozytywnie. Czekamy jeszcze na podniesienie kwoty wolnej od podatku 😉

***

Autorem artykułu jest redakcja portalu rozliczeniepit.pl, której dziękuję za podzielenie się cennymi dla nas informacjami.

about author

admin

related articles