Co to jest link, hotlink, framing i deeplink– czyli garść informacji o różnych rodzajach odsyłania

Niedawno poruszyłam na blogu temat linkowania. Z pewnością sam niejednokrotnie wykorzystywałeś odesłania a samo pojęcie nie jest Ci obce.

Już od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat czy linkowanie jest legalne.

 No dobrze, ale co to właściwie jest „link”? A deeplink? Framing?

 W dzisiejszym wpisie będzie nieco mniej prawa a więcej teorii – ale takiej, która mam nadzieję kiedyś Ci się przyda.

 Link

Korzystanie z prostych linków odsyłających do innych stron www jest najbardziej powszechne. Co do zasady nie powinno rodzić wątpliwości co do swojej legalności.

Deeplink

Tzw. deeplinking to odsyłanie bezpośrednio do konkretnych podstron na witrynach www czy do konkretnego utworu. Dzieki takiemu odesłaniu omijamy główną stronę, co często wiąże się z wymiernymi stratami finansowymi po stronie właścicieli stron internetowych.

Poza tym użycie deeplink może wywoływać wrażenie, że dwie strony internetowe – ta na której jest zamieszone głębokie odesłanie oraz ta do której to odesłanie prowadzi – są powiązane ze sobą.

Zatem poza możliwym zarzutem naruszenia prawa autorskiego może dochodzić również do czynu nieuczciwej konkurencji.

Framing

Framing umożliwia podział danej witryny internetowej na „ramki” ( frames), widoczne na ekranie pomimo przejścia już na inną stronę www. W tym przypadku bardziej wzmocnione jest ryzyko wprowadzenia internauty w błąd, że znajduje się na innej stronie internetowej.

W kontekście prawa autorskiego taki rodzaj linkowania niemal zawsze będzie się wiązał z naruszeniem integralności danego utworu oraz prawa autora do decydowania o sposobie korzystania z utworu. Do tego sposobu linkowania, moim zdaniem powinieneś podchodzić ostrożnie.

Hotlink, inline linking

Ten sposób odsyłania umożliwia np. obejrzenie zdjęcia umieszczonego na stronie do której jest odesłanie bezpośrednio na stronie zawierającej link. Wiele stron posiada blokady uniemożliwiające dokonywanie takich odesłań.

 Jak z pewnością wiesz, linkować można również za pomocą obrazu, np. thumbnails.

Gdyby nie możliwość linkowania rozwój internetu zostałby zdecydowanie spowolniony o ile nie zablokowany. Jak widzisz jest sporo możliwości odsyłania do interesujących nas treści i nie zawsze musi się to wiązać z naruszeniem prawa autorskiego czy prawa konkurencji.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Włoch Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Radcy Prawnego Natalia Włoch z siedzibą w Bielsku-Białej.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem poczta@kancelariawloch.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: