Akt notarialny

Akt notarialny
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Kupno i sprzedaż domu to bardzo ważna sprawa. Dlatego ustawodawca zdecydował, że umowa w przypadku takiej transakcji musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Daje to obu stronom gwarancję zawarcia umowy zgodnej z prawem, uczciwej i sporządzonej fachowo. Chodzi przecież o bardzo duże pieniądze i dach nad głową. Umowa w formie aktu notarialnego zawierana jest zawsze kiedy przedmiotem transakcji jest nieruchomość. Inna forma jest niedopuszczalna pod groźbą nieważności.

Oznacza to, że jeśli umowę kupna sprzedaży mieszkania lub domu zawrzemy ustnie lub na piśmie w żadnym wypadku nie będzie ona ważna i po podpisaniu jej sprzedający nadal będzie właścicielem domu za który mu zapłacił kupujący. Forma aktu notarialnego wiąże się oczywiście z wysoką opłatą dla notariusza. Kupujący musi się też liczyć z wieloma innymi obowiązkowymi opłatami. Jest to między innymi podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata sądowa i wpis do księgi wieczystej stanowiący o nowym właścicielu nieruchomości.

Wraz ze sprzedażą domu, jego właściciel powinien przekazać nabywcy niezbędne dokumenty związane z nieruchomością takie jak: pozwolenie na budowę, projekt architektoniczny, dziennik budowy oraz oczywiście wszystkie klucze do nowego domu. Po zakupie trzeba zazwyczaj przystąpić do niezbędnych remontów. Bo kupując dom z drugiej ręki z takimi remontami należy się liczyć i mieć przygotowaną na nie gotówkę.

about author

admin

related articles